Kamera on-line
Bilety on-line

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Czy można płacić kartą?

Tak. Nowy system płatności został wprowadzony w 2016 r.
Kasy nr 1 i 2 wyposażone są w terminale płatnicze.

Co to jest Arboretum?

Arboretum to typ ogrodu botanicznego, w którym gromadzi się drzewa i krzewy. Termin pochodzi od łacińskiego słowa arbor, które oznacza drzewo.

Czy można coś zjeść w Wojsławicach?

Tak, działają 2 punkty gastronomiczne – na terenie zabytkowego folwarku i w ogrodzie. Oferują dobrą kawę, desery i lody, a także przygotowywane na miejscu przekąski (sałatki, frytki, tortille), dania obiadowe oraz grillowe. Możliwa jest organizacja wszelkiego rodzaju spotkań z cateringiem – dla firm i grup zorganizowanych (np. szkolenia, seminaria, konferencje, warsztaty). Zgłoszenia grup: tel. +48 503 317 100 lub +48 606 228-728 oraz e-mail: kontakt@univerde.pl   Więcej: www.univerde.pl

Czy można w Arboretum rozpalić ognisko i upiec kiełbaskę?

Tak. Na terenie Arboretum znajduje się płatne palenisko, tzw. wigwam. W okresie nasilonego ruchu turystycznego zalecamy telefoniczną rezerwację tego miejsca – tel. +48 696 137 984.  Wydzielono również kilka, bezpłatnych, oznakowanych miejsc do grillowania.

Czy można robić zdjęcia roślin wchodząc na rabaty?

Obowiązuje absolutny zakaz chodzenia po rabatach. Zgodę na wykonanie tego typu zdjęć może wydać jedynie dyrekcja Arboretum. Komercyjne fotografowanie i filmowanie (reklamowe) jest możliwe tylko po wcześniejszym uzgodnieniu z dyrektorem Ogrodu Botanicznego UWr: tel. 71/322 59 57 lub
e-mail: ob@uwr.edu.pl

Co jest największą atrakcją wojsławickiego Arboretum?

Wojsławice znane są przede wszystkim z wiosennego kwitnienia różaneczników, najstarszych i największych w Polsce. Dumą naszej placówki są także 3 Kolekcje Narodowe: różaneczników historycznej rasy łużyckiej, bukszpanów oraz największa w Europie kolekcja liliowców. Późnym latem zakwita ponad 300 gatunków i odmian hortensji. Jesienią na 2-hektarowej rabacie królują wielobarwne byliny, w tym ponad 100 odmian miskantów.
W Arboretum obok roślin można również zobaczyć „GEOretum”, czyli zbiór skał i minerałów Dolnego Śląska na bazie lokalnego kamieniołomu, a także Horoskop Botaniczny, który znajduję się na samej górze Czereśniowego Wzgórza.

Ile czasu trzeba poświecić na zwiedzanie?

Kolekcje roślinne zajmują powierzchnię około 30 hektarów (z leśnymi ścieżkami 62 ha).
W folderze z mapą Arboretum (dostępny jest w kasie) zaproponowano 2 trasy zwiedzania:
– bardzo krótka trwa 1-2 godziny i obejmuje tylko centrum Arboretum,
– dłuższa (zalecana) zajmuje 3-4 godziny (z punktem widokowym na pasma Sudetów).

Mam mało czasu, co powinienem zobaczyć?

W Arboretum rośnie kilka unikatowych okazów, m.in.: cedr turecki, 300-letni cis pospolity, mamutowiec olbrzymi oraz „żywe skamieniałości” – metasekwoja chińska, szydlica japońska, sośnica japońska, miłorząb dwuklapowy. Wśród drzew liściastych na uwagę zasługuje 200-letnia czerwonolistna forma buka pospolitego oraz 100-letnie odmiany klonów palmowych – najstarsze okazy na Dolnym Śląsku. Szczegółowe informacje zawarte są na tablicach informacyjnych przy poszczególnych okazach.
W Arboretum obok roślin warto również zobaczyć „GEOretum”, czyli zbiór skał i minerałów Dolnego Śląska na bazie lokalnego kamieniołomu, a także Horoskop Botaniczny, który znajduję się na samej górze Czereśniowego Wzgórza.

Patrz: Unikaty

Kiedy kwitną oraz kiedy dojrzewają czereśnie?

Sad czereśniowy kwitnie niestety krótko na przełomie IV/V i jest to urzekający widok. Owoce czereśni, które można u nas degustować, dojrzewają w zależności od odmiany od końca maja do lipca.

Co interesującego, oprócz roślin, można zobaczyć w Arboretum?

Na terenie zabytkowego folwarku znajduje się unikatowa kuźnia kołowa, skansen dawnych narzędzi ogrodniczych i rolniczych, a w „Galerii” tematyczne wystawy. Ze szczytu Czereśniowego Wzgórza rozciąga się wspaniała panorama na Przedgórze Sudeckie, Ślężę, Góry Sowie i Karkonosze.

Czy jest plac zabaw dla dzieci?

Tak, znajduje się koło wigwamu. Dodatkowo na terenie folwarku wydzielono plac dawnych gier.
Do zabawy w terenie zachęca również trasa „Podążaj za króliczkiem” oraz zbieranie pieczątek, których należy szukać z mapką, którą trzeba zakupić w kasie.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress