EN
DE

Bilety on-line

Geoportal

Aplikacja

Atrakcje w okolicy

panoramaniemcza

Niemcza
Średniowieczne miasto, położone niecałe 2 km od Wojsławic. Jest zabytkiem urbanistycznym i należy do najstarszych miast w Polsce. W 2017 roku Niemcza obchodziła 1000-lecie wielkiej bitwy obrony grodu z 1017 roku. Więcej informacji co warto zobaczyć w Niemczy znajdą Państwo wchodząc w poniższy link http://www.um.niemcza.pl/turysci

Uzdrowisko Przerzeczyn Zdrój
Najmniejsze na Śląsku, wiejskie uzdrowisko oddalone 6 km od Wojsławic. Znane od 1802 r. z ciepłych źródeł radanowo-siarczkowych. Warto zobaczyć także zabytkowy kościół z XIII w. z renesansowymi epitafiami i mauzoleum rodu Oheimbów, z którego pochodził założyciel naszego Arboretum. Nie mniej ciekawy jest także okoliczny park z wieloma dendrologicznymi unikatami.

Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich
W odległości 15 km od Arboretum w Wojsławicach znajduje się 34-metrowa wieża dawnej dzwonnicy. Jest prawdopodobnie pozostałością zamku z XV w. Obecnie pełni funkcję turystycznego punktu widokowego. Jej odchylenie od pionu wynosi już 2,14 m (w Pizie ok. 5 m). Tuż obok znajduje się Izba Pamiątek z Laboratorium dr. Frankensteina, która nawiązuję do pewnych tajemniczych wydarzeń z XVII w. Warto dodać, że miasto Ząbkowice nosiło dawniej nazwę Frankenstein.

Dzierżoniów
Miasto powiatowe o bogatej historii, oddalone zaledwie 15 km od Arboretum. Znajdują się tu m.in. pamiątki z okresu panowania Piastów, władców czeskich czy Habsburgów. Do najciekawszych miejscach prowadzi „Trakt Smoka” – trasa turystyczno-spacerowa oznakowana wizerunkiem smoka.

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego
Siedzibą Fundacji jest siedemnastowieczny kompleks pałacowo-folwarczny, znajdujący się w małej, dolnośląskiej wsi Krzyżowa (gmina Świdnica), niegdyś majątek rodziny von Moltke i miejsce spotkań „Kręgu z Krzyżowej” – niemieckiej grupy opozycyjnej z czasów II wojny światowej. Fundacja została powołana do życia w roku 1990, kilka miesięcy po symbolicznej polsko-niemieckiej Mszy Pojednania z 12 listopada 1989, w której wzięli udział Tadeusz Mazowiecki oraz Helmut Kohl. Misją Fundacji jest działanie na rzecz pokojowego współżycia narodów, grup społecznych i pojedynczych osób, wspieranie porozumienia między ludźmi oraz rozwój europejskiego społeczeństwa obywatelskiego. Jej głównymi obszarami pracy są edukacja historyczna i obywatelska, międzykulturowa, ekologiczna, artystyczna oraz medialna.
www.krzyzowa.org.pl

Muszkowicki Las Bukowy
Rezerwat ścisły o powierzchni 16,4 ha, oddalony 25 km od Wojsławic. Rosną tam imponujących rozmiarów buki, dęby, jesiony, jawory i świerki. Wczesną wiosną obficie kwitną kobierce śnieżycy wiosennej, śnieżyczki przebiśnieg, zawilca gajowego i pierwiosnka lekarskiego.

Henryków
Miasteczko położone 20 km od Arboretum w Wojsławicach. Warto zobaczyć unikatowy zespół opactwa pocysterskiego z XIII–XVII w., pomnikowy cis liczący ponad 700 lat oraz częściowo zachowany ogród włoski z początku XX w.

Kościół Pokoju w Świdnicy
Największy w Europie drewniany budynek sakralny z 1657 r. – oddalony około 30 km od Wojsławic. Wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zbudowano go w ciągu jednego roku z drewna, piasku, gliny i słomy. Zadziwia bogatym wystrojem barokowym.

Książ
W obrębie Książańskego Parku Krajobrazowego posadowiony jest na skale największy zamek na Dolnym Śląsku. Otacza go piękny park założony w XVIII w. W pobliżu znajduje się także zabytkowa palmiarnia księżnej Daisy. Odległość od Wojsławic wynosi około 50 km.

Ślężański Park Krajobrazowy
Zlokalizowany jest 30 km od Arboretum. Na turystów czeka wiele tras do pieszych wędrówek. Wyodrębniono 5 rezerwatów, m.in.: ,,Góra Ślęża”, ,,Góra Radunia” oraz ,,Łąka Sulistrowicka”. Szczególnie polecamy wędrówkę na mityczną Ślężę, zwaną śląskim Olimpem – miejsce obrzędów religijnych wielu kultur.

Zapraszamy również do zapoznania się z okolicznymi atrakcjami zrzeszonymi w ramach organizacji turystyczna 13 – więcej informacji na stronie: https://www.turystyczna13.pl/

 

panoramakrzywawieza