Od lipca do późnej jesieni trwa w Arboretum obfite kwitnienie hortensji (Hydrangea). Ich zbiór, intensywnie powiększany od kilkunastu lat, obejmuje obecnie 925 gatunków i odmian, są to m. in:
- Hortensja ogrodowa (H. macrophylla) – 547
- Hortensja bukietowa (H. paniculata) – 160
- Hortensja piłkowana (H. serrata) – 90
- Hortensja krzewiasta (H. arborescens) – 41
- Hortensja dębolistna (H. quercifolia) – 26
- Gatunki (Species) – 13
- Podgatunki (subsp.) – 8
- Odmiany botaniczne (var.) – 6
- Mieszańce międzygatunkowe – 1
Są to głównie okazy młode, ale zdrowo rosną także sędziwe stulatki, pamiętające czasy założyciela Arboretum Fritza von Oheimba. Przeważają nie w pełni w Polsce odporne na mróz odmiany hortensji ogrodowej (H. macrophylla). W przypadku tego gatunku sprawdziła się maksyma „dobre, bo… stare”. To właśnie wśród dawnych mieszańców, sprowadzonych z Japonii do Europy w latach 1829−1830, odkryto wyjątkowo obiecującą cechę − zdolność powtórnego kwitnienia późnym latem i wczesną jesienią (wrzesień–październik) na pędach jednorocznych. Natomiast regularnie kwitną na pędach jednorocznych łatwe w uprawie hortensje – krzewiaste (H. arborescens) i bukietowe (H. paniculata).
Zachęcamy do poznania także mało znanych w naszym kraju hortensji ząbkowanych (H. serrata) i herbacianych (grupa Amacha), czy gatunków o liściach pokrytych gęsto szczeciniastymi włoskami – hortensji Sargenta (H. aspera subsp. sargentiana), kosmatej (H. aspera) oraz otulonej (H. involucrata).
Od września 2021 zbiór Hortensji w Arboretum Wojsławice uzyskał tytuł Kolekcji Narodowej
OGÓLNE WIDOKI
PORTRETY