EN
DE

Bilety on-line

Geoportal

Aplikacja

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Co to jest Arboretum?

Arboretum to typ ogrodu botanicznego, w którym gromadzi się drzewa i krzewy. Termin pochodzi od łacińskiego słowa arbor, które oznacza drzewo.

Czy można coś zjeść w Wojsławicach?

Tak, działa punkt gastronomiczny – na terenie zabytkowego folwarku. Oferuje on dobrą kawę, desery i lody, a także przygotowywane na miejscu przekąski (sałatki, frytki, tortille), dania obiadowe oraz grillowe. Możliwa jest także organizacja cateringu. Kontakt: 503 317 100

Czy można w Arboretum rozpalić ognisko i upiec kiełbaskę?

Tak. Na terenie Arboretum znajduje się płatne palenisko, tzw. wigwam. W okresie nasilonego ruchu turystycznego zalecamy telefoniczną rezerwację tego miejsca – tel. +48 696 137 984.  Wydzielono również kilka, bezpłatnych, oznakowanych miejsc do grillowania.

Czy można robić zdjęcia roślin wchodząc na rabaty?

Obowiązuje absolutny zakaz chodzenia po rabatach. Zgodę na wykonanie tego typu zdjęć może wydać jedynie dyrekcja Arboretum. Komercyjne fotografowanie i filmowanie (reklamowe) jest możliwe tylko po wcześniejszym uzgodnieniu z dyrektorem Ogrodu Botanicznego UWr: tel. 71/322 59 57 lub
e-mail: ob@uwr.edu.pl

Co jest największą atrakcją wojsławickiego Arboretum?

Wojsławice znane są przede wszystkim z wiosennego kwitnienia różaneczników, najstarszych i największych w Polsce. Dumą naszej placówki jest także 7 Kolekcji Narodowych: różaneczników historycznej rasy łużyckiej, bukszpanów, hortensji, barwinków, piwonii, przedstawicieli rodziny oczarowatych oraz największa w Europie kolekcja liliowców. Ponadto, przez cały sezon podziwiać można obszerne kolekcje ciemierników, miłorzębów, funkii czy kasztanowców. Jesienią na 2-hektarowej rabacie królują wielobarwne byliny, w tym ponad 100 odmian miskantów.
W Arboretum obok roślin można również zobaczyć „GEOretum”, czyli zbiór skał i minerałów Dolnego Śląska na bazie lokalnego kamieniołomu, a także Horoskop Botaniczny, który znajduję się na samej górze Czereśniowego Wzgórza. Wart uwagi jest również Polski Ogród Milenijny, gdzie prezentowane są odmiany krajowe, oraz rośliny zagrożone wyginięciem.

Ile czasu trzeba poświecić na zwiedzanie?

Kolekcje roślinne zajmują powierzchnię około 30 hektarów (z leśnymi ścieżkami 62 ha).
W folderze z mapą Arboretum (dostępny jest w kasie) zaproponowano 2 trasy zwiedzania:
– bardzo krótka trwa 1-2 godziny i obejmuje tylko centrum Arboretum,
– dłuższa (zalecana) zajmuje 3-4 godziny (z punktem widokowym na pasma Sudetów).

Mam mało czasu, co powinienem zobaczyć?

W Arboretum rośnie kilka unikatowych okazów, m.in.: cedr turecki, 300-letni cis pospolity, mamutowiec olbrzymi oraz „żywe skamieniałości” – metasekwoja chińska, szydlica japońska, sośnica japońska, miłorząb dwuklapowy. Wśród drzew liściastych na uwagę zasługuje 200-letnia czerwonolistna forma buka pospolitego oraz 100-letnie odmiany klonów palmowych – najstarsze okazy na Dolnym Śląsku. Szczegółowe informacje zawarte są na tablicach informacyjnych przy poszczególnych okazach.
W Arboretum obok roślin warto również zobaczyć „GEOretum”, czyli zbiór skał i minerałów Dolnego Śląska na bazie lokalnego kamieniołomu, Horoskop Botaniczny, który znajduję się na samej górze Czereśniowego Wzgórza oraz Polski Ogród Milenijny, prezentujący dokonania polskich szkółkarzy oraz krajowe gatunki zagrożone wyginięciem

Patrz: Unikaty

Kiedy kwitną oraz kiedy dojrzewają czereśnie?

Sad czereśniowy kwitnie niestety krótko na przełomie IV/V i jest to urzekający widok. Owoce czereśni, które można u nas degustować, dojrzewają w zależności od odmiany od końca maja do lipca.

Co interesującego, oprócz roślin, można zobaczyć w Arboretum?

Na terenie zabytkowego folwarku znajduje się unikatowa kuźnia kołowa, skansen dawnych narzędzi ogrodniczych i rolniczych, a w „Galerii” tematyczne wystawy. Ze szczytu Czereśniowego Wzgórza rozciąga się wspaniała panorama na Przedgórze Sudeckie, Ślężę, Góry Sowie i Karkonosze.

Czy jest plac zabaw dla dzieci?

Tak, znajduje się koło wigwamu. Do zabawy w terenie zachęca również trasa „Podążaj za króliczkiem” oraz zbieranie pieczątek, których należy szukać z mapką, którą trzeba zakupić w kasie. Ponadto, ścieżka edukacyjna “Na Tropach Zaginionego Świata” z wojsławickimi “dinusiami” prezentuje roślinne żywe skamieniałości.