EN
DE

Bilety on-line

Arboretum Wojsławice – DISPLAY GARDEN AHS

W 2013 r. American Hemerocallis Society (skrót AHS) przyznało wojsławickiej kolekcji liliowców (Hemerocallis) status ogrodu pokazowego, czyli Display Garden. To drugi na świecie tego typu ogród pokazowy poza USA i Kanadą. Pierwszym w Europie był Taglilien-Rondell w Park der Gärten w Bad Zwischenahn. Dzięki certyfikatowi AHS Arboretum Wojsławice znalazło się w gronie najlepszych tego typu ogrodów świata.

Oficjalna współpraca między partnerskimi placówkami – Park der Gärten w Bad Zwischenahn i Arboretum Wojsławice – została zawarta w dniu 15 kwietnia 2015 r.

Idea ogrodów pokazowych AHS narodziła się w latach 70. XX wieku w USA. Dotychczas ponad 330 ogrodów amerykańskich, w tym i kanadyjskich, uzyskało statut ogrodu pokazowego. Organizuje się je      w celach edukacyjnych i naukowych – wspierają również hodowlę oraz prezentują szerokiemu gronu najlepsze odmiany liliowców i możliwości ich zastosowania.

Każda tego typu kolekcja musi spełniać kilka ważnych kryteriów: powinna być odpowiednio wyetykietowana, dobrze utrzymana, otwarta dla publiczności, posiadać dział odmian historycznych (min. 50 odmian wyhodowanych przed 1980 r.) i w miarę możliwości prezentować różnorodne grupy odmian. Niezbędnym jest też uzyskanie pozytywnej rekomendacji zasłużonego członka AHS – w przepadku Arboretum Wojsławice była to opinia Artura Jasińskiego, cenionego polskiego hodowcy.

Arboretum Wojslawice (Poland) - Hem. 'Berliner Premiere' (Tamberg, 1979) - fot. Hanna Grzeszczak-Nowak Arboretum Wojslawice (Polen) - Hem. 'Wide Wide World' Arboretum Wojslawice (Polen) - Kolekcja Narodowa Liliowców i Display Garden AHS (2) Arboretum Wojslawice (Polen) - Kolekcja Narodowa Liliowców i Display Garden AHS (4) SONY DSC

Intensywny rozwój kolekcji liliowców w Arboretum rozpoczął się w 2002 r. Obecnie obejmuje ona ok. 20 dzikich gatunków i ponad 3,5 tys. odmian. Jest to najbogatszy zbiór nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Szczególne miejsce zajmują w nim odmiany polskich hodowców, w tym brata Stefana Franczaka z Warszawy. Największe wrażenie robią rozległe nasadzenia, które zostały malowniczo rozplanowane na zboczu Ostrej Góry.

W kolekcji liliowców wyodrębniono następujące grupy odmian:

  •  odmiany historyczne
  •  odmiany polskich hodowców
  •  odmiany niemieckich hodowców
  • odmiany amerykańskich hodowców (serie:  Broadway, Chicago, Siloam)
  • odmiany nagrodzone medalem AHS – Silver Stout Medal
  • odmiany pełnokwiatowe
  •  odmiany pajęcze
  • odmiany UFO
  • odmiany z oczkiem
  • odmiany miniaturowe
  •  odmiany pachnące
  •  odmiany krajobrazowe

W 2014 r., z inicjatywy dra Tomasa Tamberga z Berlina, w Arboretum powstała jedna z trzech stacji oceny odmian liliowców Towarzystwa Miłośników Bylin (Gesellschaft der Staudenfreunde – Fachgruppe Hemerocallis), do której wszyscy hodowcy mogą nadsyłać swoje siewki. Najlepsze mieszańce liliowców otrzymują certyfikat jakości i co roku wybierany jest europejski liliowiec roku (Europäische Taglilie des Jahres).

 

Zapraszamy do odwiedzania Arboretum w Wojsławicach
w czasie pełni kwitnienia liliowców, która przypada na połowę lipca.
Miłośnicy tej grupy roślin spotykają się corocznie
w drugi weekend lipca na święcie liliowców – HEMEROmania
!