W wojsławickim Arboretum kolekcjom drzew i krzewów towarzyszą liczne byliny, które tworzą niskie kobierce w zacienionej części starego parku, m.in.: epimedium (Epimedium), pragnia (Waldsteinia), bodziszek (Geranium), kosmatka (Luzula), gajowiec (Lamiastrum), kokoryczka (Polygonatum).
Duże kolekcje rozproszone są na terenie całego Arboretum:
– liliowce (Hemerocallis) – ponad 3500 gatunków i odmian → patrz: Kolekcja Narodowa
– funkie (Hosta) – prawie 500 gatunków i odmian
– miskanty (Miscanthus) – prawie 300 gatunków i odmian
– żurawki (Heuchera) – ponad 200 odmian
– tawułki (Astilbe) – blisko 100 gatunków i odmian
– kosaćce (Iris)
– trawy ozdobne
– paprocie
W latach 2008–2011 założono 2-hektarowy ogród bylinowy (Fot. 2 i 3), w którym zaprezentowano zwiedzającym nie tylko wielką różnorodność bylin, ale też szalony w ostatnich latach postęp w hodowli nowych odmian.
Na jego założenie przeznaczono nieużytki sąsiadujące od zachodu z parkiem, a od wschodu, z założonym 3 lata wcześniej − sadem historycznych odmian czereśni. W tym samym miejscu, 100 lat temu, Fritz von Oheimb z synem Arno, przedwojenni właściciele Wojsławic, prowadzili szkółkę produkującą byliny na sprzedaż (Fot. 1, 4, 5 ). Wybrali tę lokalizację z rozmysłem, jako że jest to najcieplejsze miejsce w naszym Arboretum − zarówno od zachodnich, jak i wschodnich wiatrów rośliny są osłonięte przez niewysokie Wzgórza Dębowe.
Byliniarnia podzielona jest szerokim falistym, spacerowym pasem trawnika na cztery rabaty. Na największej z nich, sąsiadującej ze starym parkiem, zgrupowane zostały najokazalsze byliny, m.in.: pochodzący z Kaukazu głowaczek olbrzymi (Cephalaria gigantea), amerykańska werbesyna skrętolistna (Verbesina alternifolia), bokkonia (Macleaya), sadziec (Eupatorium), miskanty (Miscanthus), azjatyckie aralie (Aralia schmidtii var. verticillata, A. continentalis, A. cordata).
Na pozostałych trzech rabatach, graniczących bezpośrednio z sadem, posadzono byliny wg barw. I tak powstała rabata biała, różowa i niebieska. Na tej ostatniej wzrok przyciągają kobaltowe kwiaty baptysji błękitnej (Baptisia australis), pszczelnika wąskolistnego (Dracocephalum ruyschianum), amazonii (Amsonia tabernaemontana i A. hubrichti) oraz błękitno-szare liście modraka morskiego (Crambe maritima), mikołajków (Eryngium) i funkii (Hosta).
Ponad 6-miesięczny spektakl kwitnienia ogrodu bylinowego zdumiewa przepychem barw i form, a nad roślinami unoszą się roje motyli − warto to zobaczyć na własne oczy!
RABATY BYLINOWE