EN
DE

Bilety on-line

Geoportal

Aplikacja

Aktualności

VII Festiwal Piwonii w obiektywie

VII Festiwal Piwonii w obiektywie
Już po raz VII w niedzielę 4 czerwca br. w Arboretum Wojsławice odbyło się święto Piwonii. Piwonie, nazywane też peoniami, mają wyjątkową symbolikę. Razem z różami i liliami przez wieki były traktowane jako „królewskie kwiaty”. Symbolizują radość, bogactwo i elegancję, a także harmonię oraz stabilną sytuację finansową.
Tegoroczną aranżację florystyczną, zdobiącą wojsławicką Galerię, zatytułowano ,,Monarchini wśród kwiatów”. Poświęcono ją Królowej Elżbiecie II, która uwielbiała otaczać się kwiatami, gdyż miały dla niej ogromne znaczenie. Wśród licznych odmian piwonii, zaprezentowanych na wystawie, znalazły się m.in.: ‘London’, ‘Big Ben’, a także ‘Princess Margaret’. Wyjątkowe, tematyczne kompozycje przygotowała mistrzyni florystyki dr hab. Agnieszka Krzymińska-Bródka prof. UP w Poznaniu. Na ścianach Galerii wyeksponowano obrazy podkarpackiej malarki – Elżbiety Musiał, przyprawiające o „Piwoniowy zawrót głowy”. Uczestnicy VII Święta Piwonii, mogli również wziąć udział w pokazie parzenia herbaty. W świat smaków i aromatów naparu z liści kamelii chińskiej (Camellia sinensis) oraz kwiatów piwonii (Paeonia) zabrała nas Lilianna Marciniak z pracowni ceramicznej studiocedrowy.pl. Tradycyjnie o godz. 13:00 wyruszył spacer z przewodnikiem. Po największej, polskiej kolekcji piwonii, oprowadzał z-ca Dyrektora OB UWr ds. Arboretum Wojsławice – Tomasz Dymny. O godz. 16:00 odbyło się niezwykle intersujące spotkanie autorskie z Łukaszem Skopem, autorem książki „Kwiaty bez ogródek. Jak dbać o rośliny przez cały rok”. W ciekawej rozmowie uczestniczyła również autorka zdjęć ww. książki – Bożka Piotrowska vel. Zielona bombonierka. Na specjalne zaproszenie autora – spotkanie, niezwykle profesjonalnie, przeprowadziła Ewa Kuczyńska. Podczas piwoniowej niedzieli w Arboretum odbywały się również warsztaty florystyczne pt. „Panny Peonianki, czyli piwoniowa biżuteria”, pod przewodnictwem florystki Jolanty Supel. Gośćmi specjalnymi tegorocznego Święta Piwonii byli: cesarzowa Józefina z mężem Napoleonem Bonaparte oraz świtą, którzy przechadzali się po ogrodowych alejkach. Jak co roku, wydarzeniu towarzyszył 2-dniowy kiermasz ogrodniczy, na którym była okazja do zakupienia m.in. unikatowych piwonii. Współorganizatorami VII Święta Piwonii było Hortipol Gospodarstwo Ogrodnicze, firma Peony Max oraz Niemczański Ośrodek Kultury.
Serdecznie dziękujemy wszystkim którzy pomogli w organizacji wydarzenia oraz tak licznie przybyłym gościom, miłośnikom, pasjonatom i hodowcom. Do zobaczenia na kolejnym święcie Piwonii w Arboretum Wojsławice! ❤️