EN
DE

Bilety on-line

KOLEKCJA NARODOWA RODZAJU BUKSZPAN (Buxus)

Panorama z najwięjkszym bukszpanem w Arboretum w Wojsławicach - HGN

Kolekcja bukszpanów w Arboretum Wojsławice jest największą i najlepiej prowadzoną kolekcją tej grupy roślin w Polsce. Obejmuje 144 taksony, w tym 6 gatunków i 2 odmiany geograficzne, czyli niemal wszystkie zimotrwałe taksony, które mogą być uprawiane w naszym klimacie.

Najpopularniejszy w kolekcji gatunek to bukszpan zwyczajny (B. sempervirens), który reprezentowany jest przez kilkadziesiąt odmian ogrodowych. Ze względu na regularny pokrój i łatwość formowania te zawsze zielone krzewy stosowane są na żywopłoty, niskie obwódki, a także roślinne rzeźby (topiary).

W 2011 roku ta wzorcowa kolekcja została pozytywnie zweryfikowana przez komisję powołaną przez Polskie Towarzystwo Ogrodów Botanicznych i uzyskała status Kolekcji Narodowej.

Kolekcja Narodowa Rodzaju Buxus w Arboretum Wojsławice – aktualizacja dnia 06 marca 2022 r.
(w celu zobaczenia należy kliknąć w link)

.

Kurator kolekcji mgr inż. Tomasz Dymny, e-mail: tomasz.dymny@uwr.edu.pl

R

Buxus_certyfikat Bukszpan koreański (Buxus sinica var. insularis) 'Wintergreen' w zimowej szacie - HGN Kwitnący bukszpan zwyczajny (Buxus sempervirens) 'Salicifolia Elata' - HGN Formowane bukszpany (Buxus) - HGN Kwitnący bukszpan zwyczajny (Buxus sempervirens) 'Latifolia' - HGN Największy okaz bukszpanu zwyczajnego (Buxus sempervirens) w Arboretum w Wojsławicach - HGN Arboretum-Wojsławice-TN-25.04.2011 Buxus sempervirens 'Vardar Vally' 1 - TD