EN
DE

Bilety on-line

Geoportal

Aplikacja

Wystawa fotografii Joanny Stogi 3.07-19.08.2016

Joanna Stoga - fot. Slawek Przerwa

  „BARBARZYŃCA W OGRODZIE”
WYSTAWA FOTOGRAFII
Joanny Stogi
3 lipca–19 sierpnia 2016

Joanna Stoga – fotograf i rysownik, ukończyła Europejską Akademię Fotografii w Warszawie (dyplom w pracowni Izabeli Jaroszewskiej). Od 2014 r. członek Związku Polskich Artystów Fotografików. W swoim dorobku ma fotografie obejmujące bardzo bogatą tematykę, jednak największą popularność przyniosły jej serie botaniczne wykonywane z użyciem różnych technik fotograficznych, w tym między innymi medycznego sprzętu rentgenowskiego. Artystka wykorzystuje także aparaty typu Camera Obscura, szlachetne techniki fotograficzne oraz techniki cyfrowe.

Od dziecka wierzyłam, że ogród jest miejscem magicznym. To tutaj człowiek spotyka się z naturą, oswaja ją, a ona odkrywa przed nim swoje tajemnice. W dzieciństwie ogród dziadków był dla mnie przestrzenią, gdzie rozkwitała moja wyobraźnia. Każdy zakątek, każda kępa krzewów, mogła ukrywać baśniowe postacie – sekretnych towarzyszy zabaw. Miałam w nim swoje skrytki, tajemne przejścia i mieszkanie na kasztanie…

Dziś nie mam swojego ogrodu, więc niczym pasożyt czerpię energię z tych tworzonych i pielęgnowanych przez innych. W jakimś sensie jestem wędrowcem, przechodniem bez własnego miejsca. Jednak to w ogrodzie odpoczywam, przestaję udawać i oddycham głęboko ciesząc się jego spokojem. Mogę więc powtórzyć za Fernando Caruncho, słynnym hiszpańskim architektem krajobrazu: „Nasz dom jest w naszym dzieciństwie, mój zaś jest w ogrodzie”.

Fotografie prezentowane na wystawie „Barbarzyńca w ogrodzie”, są wykonane różnymi technikami. Część to rentgenowskie prześwietlenia roślin. Pozostałe fotografie były wykonane niemal bez użycia tradycyjnej optyki.

Od dawna fascynowały mnie własnoręcznie tworzone lub przerabiane obiektywy, bo dzięki nim mogę uzyskać bardziej malarski efekt. Nie zależy mi bowiem na tym, by tworzyć dokumentację roślin, za to nieustannie staram się odnaleźć magię i baśniowy nastrój ogrodu z mojego dzieciństwa.

W 2012 r. otrzymała Złoty Medal przyznawany przez Royal Photographic Society w Londynie za najlepsze portfolio w konkursie IGPOTY. W następnym roku zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie organizowanym przez The Georgia O’Keeffe Museum w Santa Fe w USA. Otrzymała również wyróżnienia w konkursach w Paryżu i Santa Barbara. Ma na koncie wiele publikacji oraz wystaw organizowanych zarówno w kraju, jak i za granicą.

Dziękuję Ogrodowi Botanicznemu we Wrocławiu i Arboretum w Wojsławicach za to, że dzięki ich gościnności, mogę korzystać z dobrodziejstw tych ogrodów, bez względu na porę roku i dnia.

Wystawa fotografii Joanny Stogi w Arboretum Wojsławice - 3.07-22.09.2016 Wystawa fotografii Joanny Stogi w Arboretum Wojsławice - 3.07-22.09.2016 Wystawa fotografii Joanny Stogi w Arboretum Wojsławice - 3.07-22.09.2016 Wystawa fotografii Joanny Stogi w Arboretum Wojsławice - 3.07-22.09.2016  Wystawa fotografii Joanny Stogi w Arboretum Wojsławice - 3.07-22.09.2016 Wystawa fotografii Joanny Stogi w Arboretum Wojsławice - 3.07-22.09.2016 Wystawa fotografii Joanny Stogi w Arboretum Wojsławice - 3.07-22.09.2016 Wystawa fotografii Joanny Stogi w Arboretum Wojsławice - 3.07-22.09.2016