english
deutsh
Wirtualny Spacer
Kamera on-line
HEMEROmania

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Co to jest Arboretum?

Arboretum to typ ogrodu botanicznego, w którym gromadzi się drzewa i krzewy. Termin pochodzi od łacińskiego słowa arbor, które oznacza drzewo.

Czy można coś zjeść w Wojsławicach?

Tak, działają 2 punkty gastronomiczne – na terenie zabytkowego folwarku i w ogrodzie. Oferują dobrą kawę, desery i lody, a także przygotowywane na miejscu przekąski (sałatki, frytki, tortille), dania obiadowe oraz grillowe. Możliwa jest organizacja wszelkiego rodzaju spotkań z cateringiem – dla firm i grup zorganizowanych (np. szkolenia, seminaria, konferencje, warsztaty). Dysponujemy Salą Aves wyposażoną w multimedia, która mieści do 60 osób. Zgłoszenia grup: tel. +48 503 317 100 lub +48 606 228-728 oraz e-mail: kontakt@univerde.pl   Więcej: www.univerde.pl

Co jest największą atrakcją wojsławickiego Arboretum?

Wojsławice znane są przede wszystkim z wiosennego kwitnienia różaneczników, najstarszych i największych w Polsce. Dumą naszej placówki są także 3 Kolekcje Narodowe: różaneczników historycznej rasy łużyckiej, bukszpanów oraz największa w Europie kolekcja liliowców. Późnym latem zakwita ponad 300 gatunków i odmian hortensji. Jesienią na 2-hektarowej rabacie królują wielobarwne byliny, w tym ponad 100 odmian miskantów.

Ile czasu trzeba poświecić na zwiedzanie?

Kolekcje roślinne zajmują powierzchnię około 30 hektarów (z leśnymi ścieżkami 62 ha).
W folderze z mapą Arboretum (dostępny jest w kasie) zaproponowano 2 trasy zwiedzania:
– bardzo krótka trwa 1-2 godziny i obejmuje tylko centrum Arboretum,
– dłuższa (zalecana) zajmuje 3-4 godziny (z punktem widokowym na pasma Sudetów).

Mam mało czasu, co powinienem zobaczyć?

W Arboretum rośnie kilka unikatowych okazów, m.in.: cedr turecki, 300-letni cis pospolity, mamutowiec olbrzymi oraz „żywe skamieniałości” – metasekwoja chińska, szydlica japońska, sośnica japońska, miłorząb dwuklapowy. Wśród drzew liściastych na uwagę zasługuje 200-letnia czerwonolistna forma buka pospolitego oraz 100-letnie odmiany klonów palmowych – najstarsze okazy na Dolnym Śląsku. Szczegółowe informacje zawarte są na tablicach informacyjnych przy poszczególnych okazach. 

Patrz: Unikaty

Kiedy kwitną oraz kiedy dojrzewają czereśnie?

Sad czereśniowy kwitnie niestety krótko na przełomie IV/V i jest to urzekający widok. Owoce czereśni, które można u nas degustować, dojrzewają w zależności od odmiany od końca maja do lipca.

Co interesującego, oprócz roślin, można zobaczyć w Arboretum?

Na terenie zabytkowego folwarku znajduje się unikatowa kuźnia kołowa, skansen dawnych narzędzi ogrodniczych i rolniczych, a w „Galerii” tematyczne wystawy. Ze szczytu Czereśniowego Wzgórza rozciąga się wspaniała panorama na Przedgórze Sudeckie, Ślężę, Góry Sowie i Karkonosze.

Czy jest plac zabaw dla dzieci?

Tak, znajduje się koło wigwamu. Dodatkowo na terenie folwarku wydzielono plac dawnych gier.
Do zabawy w terenie zachęca również trasa „Podążaj za króliczkiem” oraz zbieranie pieczątek, których należy szukać z mapką, którą trzeba zakupić w kasie.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress