english
deutsh
Wirtualny Spacer
Kamera on-line
HEMEROmania

AUDIOprzewodnik po Arboretum w Wojsławicach

             Audioprzewodnik po Arboretum w Wojsławicach

    Tomasz J. NOWAK
.      Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

   Lektor:              Zofia OWIŃSKA
.                                              Tomasz J. NOWAK (201, 202)

       .          Recenzent:        dr hab. Piotr MURAS prof.
.                                                    dr hab. Jerzy PIÓRECKI em. prof.

.                         Korekta:            Hanna GRZESZCZAK-NOWAK
.                            Tomasz DYMNY

           Studio nagrań:    Andrzej ŁADOMIRSKI

 

Spis treści

  1. Informacje ogólne o Arboretum (N23)
  2. Przedwojenna historia wsi Wojsławic (N23)
  3. Folwark (O23)
  4. Dwór wiejski (N23)
  5. Skansen (O24)
  6. Pierwsze założenia parkowe (O24)
  7. Twórca parku – Fritz von Oheimb (H21, N23)
  8. Powojenna historia parku (N23)
  9. Domek ogrodnika (O19)
  10. Historyczna szklarenka (M21)
  11. Stawy (N26, P20)
  12. Promenada między stawami (P20)
  13. Kaplica św. Franciszka (L26)
  14. Kuźnia i rzeźba „Kwiat dla Jarosława Vonki” (N24)
  15. Historia konewki (M23)
  16. Rabaty bylinowe (H18, L17)
  17. Wigwam – miejsce piknikowe (R17)
  18. Sad historycznych odmian czereśni (M15)
  19. Grób Fritza von Oheimba – założyciela Arboretum (H21)

O roślinach ogólnie

  1. Co to jest drzewo? (N22)
  2. Drzewa iglaste (K24, O22)
  3. Drzewa liściaste (M23)
  4. Szyszki – kwiaty lasu iglastego (O24)
  5. Opadanie i przebarwianie się liści (N29, R18)
  6. Życie wśród liści (G20, M26, P20)
  7. Kora (N22)
  8. Od drzewa do drewna (N22)
  9. Śmierć drzewa (G20)
  10. Życie w ściółce (H20, I22)
  11. Nie tylko drzewa (M21)
  12. Bukowe serce wojsławickiego parku (M23)
  13. Wojsławicki Filemon i Baucis (N21)
  14. Dąb Bismarcków (H21)
  15. Świerki Wilhelma (O20)
  16. Klony hrabiego Schwerina (N21)
  17. Sercowe perypetie francuskiej Hortensji (N29)
  18. Wężowe drzewa (G19, N11)
  19. Niechlubne inicjały (H19)
  20. Kolekcje narodowe roślin w Arboretum (N23)

Inne

  1. Ptaki w Arboretum (M21)
  2. Szrotówek kasztanowcowiaczek (I23, M23)

Rodzaje i grupy roślin

  1. Bambusy z rodziny wiechlinowatych – Poaceae,
    podrodziny bambusowatych – Bambusoideae (O28)
  2. Barwinek – Vinca (N21, O20)
  3. Bez – Sambucus (J33)
  4. Bluszcz – Hedera (G20, O18)
  5. Brzoza – Betula (F18, N11, N19)
  6. Czeremcha – Prunus (K17)
  7. Derenie – Cornus – niedoceniane znakomitości (I7)
  8. Grab – Carpinus (K24)
  9. Grochodrzew „akacja” – Robinia (B11)
  10. Grusza – Pyrus (M20)
  11. Hortensje – Hydrangea (N18)
  12. Jabłoń – Malus (K25)
  13. Jałowiec – Juniperus (N22)
  14. Jaśminowiec – Philadelphus (L29)
  15. Jarząb – Sorbus (P18)
  16. Jesion – Fraxinus (R20)
  17. Jodła – Abies (F18)
  18. Kalina – Viburnum (N26)
  19. Klon – Acer (N21)
  20. Kolekcja Narodowa Roślin z Rodzaju Bukszpan – Buxus (M26, R10)
  21. Kolekcja Narodowa Historycznych Odmian Różaneczników (Rhododendron) Rasy Łużyckiej (O21)
  22. Kolekcja Narodowa Roślin z Rodzaju Liliowiec – Hemerocallis (O16)
  23. Modrzew – Larix (H20)
  24. Leszczyna – Corylus (O21)
  25. Magnolia – Magnolia (N15)
  26. Oczar – Hamamelis (N22)
  27. Olcha – Alnus (R15)
  28. Pieris – Pieris – wiosenna bogini (L23)
  29. Prunus – wiśnia, śliwa, czereśnia, brzoskwinia, morela (L29)
  30. Rarytasy z rodziny wrzosowatych – Ericaceae (N26)
  31. Różaneczniki i azalie – Rhododendron (K23)
  32. Różaneczniki Seidla (K22)
  33. Świerk – Picea (M28)
  34. Wiąz – Ulmus (J21)

Rodzime drzewa polskie

  1. Cis pospolity – Taxus baccata (K20, M21, O22)
  2. Czereśnia ptasia – Prunus avium (H17, L10, L29)
  3. Dąb szypułkowy – Quercus robur (M26, O20)
  4. Klon jawor – Acer pseudoplatanus (N11)
  5. Klon polny – Acer campestre (O23)
  6. Lipa drobnolistna – Tilia cordata (I20)
  7. Sosna górska – Pinus mugo (S10)
  8. Sosna limba – Pinus cembra (J19)
  9. Topola czarna – Populus nigra (P14)
  10. Wierzba biała – Salix alba (R16)

Rarytasy dendrologiczne

  1. Cedr turecki – Cedrus libani var. stenocoma (M21)
  2. Cedrzyniec kalifornijski – Calocedrus decurrens (O19)
  3. Daglezja zielona – Pseudotsuga menziesii (K23, P19)
  4. Dawidia chińska – Davidia involucrata var. vilmoriniana (F18, O22)
  5. Głowocis japoński – Cephalotaxus harringtonia (N22)
  6. Hortensja Sargenta – Hydrangea aspera subsp. sargentiana (M23)
  7. Kasztan jadalny – Castanea sativa (L21)
  8. Klon palmowy – Acer palmatum (J22)
  9. Mamutowiec olbrzymi – Sequoiadendron giganteum (N19)
  10. Metasekwoja chińska – Metasequoia glyptostroboides (O20)
  11. Palecznik Fargesa – Decaisnea fargesii (M20)
  12. Sośnica japońska – Sciadopitys verticillata (M21)
  13. Szydlica japońska – Cryptomeria japonica (M22)
  14. Tulipanowiec amerykański – Liriodendron tulipifera (R9)
  15. Żywotnikowiec japoński – Thujopsis dolabrata (L22)
  16. Index Plantarum – obecna struktura kolekcji roślin (N23)

Rhododendron – grupy różaneczników i azalii

  1. Rośliny z rodzaju Rhododendron – Różanecznik (O20)
  2. Azalie – Grupa Mieszańców Rustica (L10)
  3. Azalie – Grupa Mieszańców Ghent (K23)
  4. Azalie – Grupa Mieszańców Mollis (O10)
  5. Azalie – Grupa Mieszańców Occidentale (R9)
  6. Azalie – Grupa Mieszańców Knap Hill (O11)
  7. Azalie – Grupa Mieszańców o Liściach Zimozielonych
    i Półzimozielonych – „Azalie Japońskie” (M22)
  8. Azalie i różaneczniki pachnące (I19)
  9. Azaleodendron – niezwykłe kombinacje (I19)
  10. Różaneczniki – Grupa Mieszańców Catawbiense (M26)
  11. Różaneczniki – Grupa Mieszańców Caucasicum (O19)
  12. Różaneczniki – Grupa Mieszańców Fortunei (P11)
  13. Różaneczniki – Grupa Mieszańców Maximum (K22)
  14. Różaneczniki – Grupa Mieszańców Ponticum (K20)
  15. Różaneczniki – Grupa Mieszańców Smirnowii (O21)
  16. Różaneczniki – Grupa Mieszańców Yakushimanum (M29)

Rhododendron – gatunki i odmiany różaneczników i azalii

  1. Rhododendron ‘Alfred’Różanecznik (N20)
  2. Rhododendron ‘Arno’Różanecznik (K22)
  3. Rhododendron ‘Baden-Baden’ – Różanecznik (L22)
  4. Rhododendron ‘Berryrose’ – Azalia (K20)
  5. Rhododendron ‘Bilá Novinka’Różanecznik (O19)
  6. Rhododendron ‘Bismarck’Różanecznik (O21)
  7. Rhododendron ‘Blue Tit’ – Różanecznik (G19)
  8. Rhododendron brachycarpum – Różanecznik krótkoowocowy (L22)
  9. Rhododendron bureavii – Różanecznik Bureau’a (N22)
  10. Rhododendron ‘Breslau’Różanecznik (K21)
  11. Rhododendron ‘Chromatella’Azalia (J23)
  12. Rhododendron ‘Coccineum Speciosum’Azalia (J23)
  13. Rhododendron ‘Cunningham’s White’ – Różanecznik (M20, N20, O20)
  14. Rhododendron ‘Daisy’Różanecznik (J22)
  15. Rhododendron ‘Daviesii’ i ‘Nancy Waterer’ – Azalia (K23)
  16. Rhododendron ‘Duke of York’Różanecznik (K23)
  17. Rhododendron ‘Fastuosum Flore Pleno’ – Różanecznik (K21)
  18. Rhododendron ‘GartendireKtor Glocker’Różanecznik (K21)
  19. Rhododendron ‘Genoveva’Różanecznik (O20)
  20. Rhododendron ‘Golden Eagle’Azalia (J20)
  21. Rhododendron ‘Blattgold’Różanecznik (N20)
  22. Rhododendron ‘Goldflimmer’Różanecznik (M20)
  23. Rhododendron ‘Hachmann’s Charmant’ – Różanecznik (N20)
  24. Rhododendron ‘Haruko’ – Azalia (K21)
  25. Rhododendron ‘Herme’Różanecznik (N20)
  26. Rhododendron ‘Hino Crimson’Azalia (N26)
  27. Rhododendron ‘Hinomayo’Azalia (M22)
  28. Rhododendron ‘Hymen’Różanecznik (P21)
  29. Rhododendron ‘Irene Koster’Azalia (K20)
  30. Rhododendron ‘Humboldt’Różanecznik (K21)
  31. Rhododendron ‘Ledikanense’ i Rhododendron ‘Orlice’ – Azalia (J18)
  32. Rhododendron luteum – Azalia pontyjska (K22)
  33. Rhododendron ‘Minnie’ – Różanecznik (P19)
  34. Rhododendron mucronulatum – Różanecznik ostrokończysty (O19)
  35. Rhododendron ‘Narcisissiflorum’Azalia (J19)
  36. Rhododendron ‘Nova Zembla’Różanecznik (K21)
  37. Rhododendron ‘Norma’ – Azalia (J20, K18)
  38. Rhododendron occidentale – Azalia zachodnia (P17)
  39. Rhododendron ‘Polaris’Różanecznik (K21)
  40. Rhododendron ‘Phidias’Azalia (M22)
  41. Rhododendron ‘Polarnacht’Różanecznik (P19)
  42. Rhododendron ‘Rasputin’Różanecznik (L22)
  43. Rhododendron purdomii – Różanecznik Purdoma (O21)
  44. Rhododendron russatum – Różanecznik czerwieniejący (O20)
  45. Rhododendron ‘Toucan’Azalia (H19)
  46. Rhododendron schlippenbachii – Azalia Schlippenbacha (L9, O20)
  47. Rhododendron sichotense – Różanecznik sichoteński (L22)
  48. Rhododendron sutchuenense – Różanecznik syczuański (O20)
  49. Rhododendron vaseyi – Azalia Vaseya (L10)
  50. Rhododendron ‘Von Oheimb Woislowitz’ – Różanecznik (R20)
  51. Rhododendron ‘Whitethroat’Azalia (N23)
  52. Rhododendron yedoense var. yedoense – Azalia jedoeńska (H18)
  53. Rhododendron yedoense var. poukhanense – Azalia jedoeńska odmiana koreańska (M22)

Hydrangea – Hortensje

  1. Hydrangea arborescens – przegląd najwartościowszych odmian (P12)
  2. Hydrangea quercifolia – przegląd najwartościowszych odmian (P12– P13)
  3. Hydrangea paniculata – przegląd najwartościowszych odmian (R14–R15)
  4. Hydrangea macrophylla – przegląd najwartościowszych odmian (P12, R11)
  5. Hydrangea serrata – przegląd najwartościowszych odmian (R 11)

Hemerocallis – Liliowce

  1. Hemerocallis – Liliowce i ich grupy w kolekcji Arboretum (I17, M16)
  2. Hemerocallis – Liliowce – odmiany polskich hodowców (J26, K9, K10, M26, O28)

Unikaty dendrologiczne

  1. Asimina triloba – Urodlin trójłatkowy (J22)
  2. Callicarpa japonica – Kalikarpa japońska (N19)
  3. Castanea pumila – Kasztan karłowaty (I18)
  4. Clerodendrum trichotomum – Szczęślin trójdzielny (J18)
  5. Coriaria japonica – Garbownik japoński (N18)
  6. Cunninghamia lanceolata – Kuningamia chińska (I18)
  7. Cupressus arizonica var. glabra ‘Glauca (K8, N23)
  8. Decaisnea fargesii – Palecznik chiński (M20)
  9. Enkianthus campanulatus – Enkiant dzwonkowaty (J21)
  10. Fagus sylvatica ‚Purpurea Pendula’ Buk pospolity ‘PurpureaPendula (O21)
  11. Franklinia alatamaha – Franklinia amerykańska (C13, O21)
  12. Ginkgo biloba – Miłorząb dwuklapowy (N22)
  13. Halesia monticola – Ośnieża górska (K20)
  14. Helwingia japonica – Helwingia japońska (K20)
  15. Heptacodium jasminoides – Heptakodium chińskie (M12)
  16. Maackia amurensis – Makia amurska (M18)
  17. Picea orientalis – Świerk wschodni (K19, P18)
  18. Pinus peuce – Sosna rumelijska (P19)
  19. Pinus koreaiensis – Sosna koreańska (K23, R18)
  20. Pseudolarix amabilis – Modrzewnik chiński (K32, O25)
  21. Styrax obassia – Styrak wielkolistny (I19, N29)
  22. Trochodendron aralioides – Trochodendron araliowaty (L31, M21)
  23. Zenobia pulverulenta – Zenobia śniada (H19, K21)

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress